Наукова лабораторія селекції, насінництва та сортової агротехніки сої

Білявська Людмила Григорівна

доктор сільськогосподарських наук, професор,
професор кафедри селекції, насінництва і генетики


Історична довідка:

У 2002 році в Полтавській державній аграрній академії вперше на Полтавщині розпочата селекційна робота з соєю під керівництвом доцента кафедри селекції, насінництва та генетики Білявської Л. Г.

У 2008 році Білявська Л.Г. заснувала наукову лабораторію «Селекції, насінництва та сортової агротехніки сої».

У 2010 році зареєстрована НДР «Створити нові високопродуктивні сорти сої, адаптовані до умов Лісостепу України, різних напрямів використання, з високою якістю продукції та розробити схеми їх насінництва і сортової технології вирощування». Державний реєстраційний номер 0110U004466.

У 2013 році отримано охоронні документи на сорт сої Антрацит.

З 2017 року співробітники лабораторії плідно співпрацюють з соєсіючими господарствами Полтавської, Харківської, Сумської, Київської областей, що підтверджено договорами та актами впровадження.

У 2024 році на державну кваліфікаційну експертизу передані три сорти сої: Моріон, Цитрин, Сердолік з метою отримання прав на них.


Основні напрямки наукової діяльності лабораторії:

  • створення і вивчення селекційного матеріалу сої культурної;
  • проведення досліджень зі створення сортів різних напрямів використання;
  • удосконалення елементів сортової технології вирощування зареєстрованих і перспективних сортів сої культурної;
  • професійна підготовка студентів та аспірантів;
  • впровадження у виробництво та навчальний процес наукових розробок лабораторії;
  • надання консультацій виробникам сої.