Круглий стіл з нагоди 85-річчя академіка Віктора Федоровича Коваленка

7 травня 2025 року в Полтавському державному аграрному університеті відбулося засідання круглого столу, присвячене 85-річчю з дня народження академіка Віктора Федоровича Коваленка (01.01.1940 – 02.10.2012).

У заході взяли участь викладачі, студенти та представники наукової школи академіка Коваленка.

Засідання відкрив ректор Полтавського державного аграрного університету Олександр Галич.

Упродовж засідання було виголошено цікаві доповіді про академіка В. Ф. Коваленка, зокрема про його життєвий і творчий шлях (Світлана Усенко), наукові здобутки (Анатолій Шостя), навчання на зооінженерному факультеті (випускник 1964 року) в Полтавському сільськогосподарському інституті (Віктор Самородов). Цікавими спогадами про співпрацю поділились учні та колеги Віктора Федоровича Коваленка – Алла Базилевич, Олександр Біндюг, Анатолій Поліщук, Павло Денисюк, Світлана Лобченко, Тетяна Конкс.

Тематичну виставку наукових праць академіка В. Ф. Коваленка представила бібліотека Полтавського державного аграрного університету.

Віктор Федорович Коваленко – академік Національної академії аграрних наук, заслужений винахідник України, доктор біологічних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, представник України в Європейській асоціації з відтворення домашніх тварин (ЕSDAR).

Наукові пошуки Віктор Федорович здійснював у трьох напрямах, таких як фундаментальні дослідження, конструювання різних приладів і обладнання для використання у свинарстві, розв’язання практичних проблем.

Вчений провів цикл фізіологічних досліджень із вивчення особливостей вуглеводного, білкового, ліпідного, вітамінного та мінерального обміну в організмі свиноматок у взаємозв'язку з їхньою продуктивністю та розвитком ембріонів. Вперше у світовому свинарстві він довів можливість і потребу синхронізації опоросів, запропонувавши методи її застосування у широкій виробничій практиці.

Віктор Федорович Коваленко також розробив нові способи відновлення порушеної відтворювальної функції та зниження ембріональної смертності у свиноматок, технологію глибокого заморожування сперми кнурів, сконструював прилади для штучного осіменіння свиноматок.

Науковець уперше встановив істотні відмінності в обміні вуглеводів у матці – відсутність фосфоролітичного шляху розщеплення глікогену в ендометрії та плодових оболонках; сформулював дві теорії про локально-міжтканинну диференціацію фізіологічних процесів у матці та циклічну лабільність гомеостазу метаболічних процесів у ній; запропонував ефективні варіанти реконструкції та створення нових перспективних типів тваринницьких приміщень для значного зниження енерговитрат, трудомісткості робочих процесів і підвищення рентабельності галузі свинарства; розробив новітні технології зі збереження екології навколишнього середовища, такі як застосування пластової води у годівлі сільськогосподарських тварин, виробництво сухих ферментованих кормів, а також підвищення перетравності поживних речовин кормів із використанням сучасних агрегатів для обробки зерна.

Віктор Федорович Коваленко надавав дієву допомогу виробництву з упровадження наукових досягнень. Його науково-дослідні роботи та створені ним прилади вирізняються новизною та пріоритетністю.

У його активі понад 350 опублікованих робіт, монографій, книг, брошур, патентів та авторських свідоцтв.

Чимало сил і часу Віктор Федорович віддавав підготовці молодих наукових кадрів. Він успішно поєднував наукову, виробничу та педагогічну діяльність. Під його керівництвом підготовлено 20 докторів і кандидатів наук, деякі з них зараз викладають на факультеті технологій тваринництва та продовольства Полтавського державного аграрного університету, зокрема Анатолій Шостя, Світлана Усенко, Олена Мироненко, Марія Ільченко, Віктор Юхно.