ОНОВЛЕННЯ ЗМІСТУ НАВЧАЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН ОПП ХАРЧОВІ ТЕХНОЛОГІЇ ДРУГОГО МАГІСТЕРСЬКОГО РІВНЯ ВИЩОЇ ОСВІТИ

   Динамічний розвиток наукових досліджень в галузі харчових технологій та безпосереднє впровадження їх на харчових підприємствах вимагають від науково-педагогічних працівників (НПП) університету надавати здобувачам вищої освіти актуальну інформацію про останні досягнення у практичній діяльності  підприємств галузі та наукових дослідженнях.
   У ПДАУ існує ефективна система моніторингу, перегляду та оцінювання змісту освітніх компонент, яка регламентується Положенням про організацію освітнього процесу в ПДАУ, Положенням про комплекс навчально-методичного забезпечення НД в ПДАУ, Положенням про робочу програму НД в ПДАУ. У відповідності до вимог вище перерахованих положень, навчально-методичні матеріали дисциплін обов’язково оновлюються 1 раз на 4 роки. Робоча програма навчальних дисциплін оновлюється щорічно.
   Сучасні практики навчання на ОП Харчові технології визначаються на основі вивчення досвіду діючих ОП провідних вітчизняних та зарубіжних закладів вищої освіти, стандартів і рекомендацій щодо забезпечення якості в Європейському просторі вищої освіти. НПП вільно обирають форми навчання, впроваджуючи свої наукові досягнення в освітній процес за ОП Харчові технології. Оновлення змісту освітніх компонент (ОК) здійснюється протягом їх викладання, з ініціативи викладачів, за  результатами їх професійного розвитку, підвищення кваліфікації, наукової діяльності, участі у всеукраїнських та міжнародних конференціях, удосконаленні освітнього середовища, на основі наукових досягнень у харчовій промисловості. Зокрема, для проведення відкритих лекцій запрошуються НПП провідних вітчизняних закладів вищої освіти http://surl.li/cspfu, http://surl.li/cspfy, http://surl.li/cspgd, по закінченню яких аналізуються робочі програми навчальних дисциплін та пропонуються рекомендації щодо оновлення змісту ОК. Для вивчення сучасних практик відповідних підприємств проводяться виїзні лабораторні заняття, зустрічі здобувачів та НПП на підприємствах; викладачі та здобувачі беруть участь у вебінарах, що організовують провідні підприємства, згідно яких викладачі оновлюють робочі програми дисциплін та завдання для лабораторних робіт.
   31 серпня 2022 року відбулося чергове засідання кафедри Харчових технологій, на якому, одним із питань, було обговорення змін змісту ОК ОПП Харчові технології другого (магістерського) рівня вищої освіти на 2022-2023 навчальний рік.
   Було обговорено мету та зміст внесених змін та доповнень у силабуси, робочі програми, методичні вказівки для самостійної роботи, лабораторних та практичних занять. Внесені зміни дозволили осучаснити зміст навчальних дисциплін, додати інформацію про нові методи досліджень, прилади та технологічне обладнання, нормативну документацію в галузях харчової промисловості.
   Так, гарантом ОП Харчові технології, д.т.н., професором В. Сукмановим при оновленні змісту ОК «Методологія та організація наукових досліджень», «Планування експериментів та аналіз результатів», було використано вітчизняний і закордонний досвід, отриманий під час роботи в експертній раді з технологій харчової, легкої та хімічної промисловості ДАК МОН України, спеціалізованій вченій раді Д64.088.01 ХДУХТ, редакційних колегіях фахових Наукових видань в Україні та за її межами, під час керівництва підготовкою кандидатських дисертацій за спеціальністю 181 «Харчові технології», наукових публікації в наукометричних базах Scopus та Web of Science. Здобувачам рекомендова навчальні посібники, видані В. Сукмановим: «Методологія наукових досліджень», «Сучасні досягнення харчової науки», «Основи наукових досліджень».
    Дисципліну «Інноваційні технології харчових виробництв» викладає І. Тюрікова, д.т.н., професор, менеджер системи управління безпечністю харчових продуктів за ISO 22000:2018, експерт з акредитації освітніх програм. При оновленні змісту ОК було використано матеріали її докторської дисертації: «Наукове обґрунтування і розроблення технології напоїв резистентної дії з використанням волоського горіха», наукові публікації в наукометричних базах Scopus та Web of Science та українських фахові видання, публікації в матеріалах міжнародних конференцій.
   Доцент Дубова Г.Е. при оновленні змісту ОК «Моделювання та оптимізація харчових систем та технологій» було використано матеріали, отримані при проведенні досліджень на тему «Розроблення методів підвищення біологічної активності харчових продуктів для спеціальних медичних цілей», яка фінансується МОН України та у виконанні якої даний викладач разом з колегами з Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» приймає в даний час участь.
   Дисципліну «Міжнародні та національні системи захисту інтелектуальної власності» викладає к.т.н., О. Іванов, який є співавтором 74 охоронних документів на об’єктів інтелектуальної власності, зокрема, «Склад хліба пшеничного «Calabaza»», «Склад хліба пшеничного». При оновленні змісту даної дисципліни використано матеріали, отримані під час стажування за темою «Проблеми та перспективні шляхи розвитку технології низько-вакуумної обробки сировини для переробної та харчової промисловості», публікації в матеріалах всеукраїнських і міжнародних конференціях. Та ще ряд змін з інших дисциплін ОП Харчові технології.
   Запропоновані зміни були схвалені гарантом освітньої програми, головою науково-методичної ради спеціальності «Харчові технології». Обговорені зміни будуть сприяти підвищенню якості освітнього процесу при підготовці магістрів за ОП Харчові технології.