Участь Володимира ГАНГУРА у засіданні Президії НААН

13 травня 2024 року, завідувач кафедри рослинництва Навчально-наукового інституту агротехнологій, селекції та екології Полтавського державного аграрного університету, доктор сільськогосподарських наук Володимир ГАНГУР взяв участь у засіданні Президії НААН з розгляду питання: «Стратегічні напрями розвитку систем землеробства та землекористування в контексті забезпечення продовольчої безпеки держави», яке проходило в режимі відеоконференції на платформі Zoom.
Доповідачем з цього питання був ТКАЧЕНКО Микола Адамович – директор Національного наукового центру «Інститут землеробства НААН», член-кореспондент НААН. У своїй доповіді Микола Адамович відзначив, що за результатами досліджень ННЦ «Інститут землеробства НААН», обґрунтовано теоретико-методологічні принципи та науково-практичні заходи з розроблення моделей ґрунтоводоохоронних агроландшафтних систем землеробства за формування організаційно-економічного механізму ведення систем землекористування. Сформовано еколого-економічну модель організації території землекористувань сільськогосподарських підприємств на засадах адаптивного землевпорядкування.
Запропоновано високоефективні екологічно збалансовані сівозміни, розроблено адаптивні природоохоронні системи обробітку ґрунту та удобрення, які враховують ґрунтово-кліматичні особливості природних зон і підзон України, системи заходів контролювання сегетальної рослинності в різноротаційних сівозмінах, що забезпечують стабілізацію галузі землеробства, зниження рівня забур’яненості у 1,8–2,5 рази, збільшення продуктивності культур на 15–20 % та підвищення сукупної продуктивності 1 га ріллі на 14–18%. Запропоновано агровиробникам високопродуктивні ресурсоощадні та інтенсивні технології вирощування польових культур за відновлювального та органічного землеробства. Адаптивна технологія вирощування пшениці м’якої озимої забезпечила врожайність 9,5 т/га зерна 1 класу якості, рентабельність виробництва 125%.
В той же час доповідач зазначив, що потребують розширення комплексні дослідження з визначення агроекономічної та виробничої ефективності сучасних систем землеробства за впровадження заходів з організації території в системах землекористування, визначення дольової участі поєднання агротехнологічних та землевпорядних заходів у формуванні врожайності сільськогосподарських культур. Існує нагальна необхідність впровадження наукових розробок із застосування комплексу взаємопов’язаних організаційно-господарських заходів, агротехнологічних, меліоративних та землевпорядних управлінських рішень, направлених на ефективне використання земельних ресурсів, отримання максимуму продуктивності сільськогосподарських культур.
Слід відзначити, що між Полтавським державним аграрним університетом та ННЦ «Інститут землеробства НААН», заключено договір про наукове співробітництво, організацію взаємовідносин та забезпечення проведення науково-дослідних робіт здобувачами вищої освіти.