У ПДАУ відбувся обласний конкурс екологічної інфографіки імені Олени Байрак

23 жовтня у Полтавському державному аграрному університеті відбувся обласний конкурс екологічної інфографіки «Збережемо біорізноманіття рідного краю», присвячений пам’яті видатної української вченої доктора біологічних наук, професора очільниці наукової школи, редакторки наукових і науково-популярних видань, директорки Центру заповідної справи, рекреації та екотуризму, завідувачки кафедри заповідної справи Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Мінприроди Олени Байрак. Завдяки її невтомній праці було створено понад 300 наукових і понад 50 навчально-методичних публікацій. Саме вона стала ініціатором облаштування кількох парків на Полтавщині, зробивши значний внесок у збереження біорізноманіття регіону.
 
Захід, організований Комунальним закладом Полтавської обласної ради «Полтавська обласна Мала академія наук учнівської молоді», зібрав 34 талановитих учасники з різних куточків Полтавщини.
 
Відкриваючи конкурс, перший заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко підкреслив важливість проведення наукових заходів, особливо в умовах війни. Він зазначив, що п’ятий ювілейний конкурс екологічної інфографіки є яскравим прикладом того, як молоді науковці можуть робити вагомий внесок у розвиток нашої країни та висловив упевненість, що саме завдяки таким талановитим молодим людям Україна має світле майбутнє.
Директор Департаменту освіти і науки Полтавської обласної військової адміністрації Євген Кончаковський висловив захоплення рівнем залученості молоді до розв'язання актуальних екологічних проблем. Він наголосив на важливості проведення таких заходів, адже вони сприяють формуванню екологічної свідомості та стимулюють молодь до наукових досліджень. Керівник департаменту побажав усім учасникам конкурсу подальших успіхів у науковій діяльності та висловив упевненість, що їхні досягнення стануть вагомим внеском у збереження природного середовища нашого регіону.
 
Виступаючи з вітальним словом виконувачка обов’язків ректора Полтавського державного аграрного університету, голова вченої ради Валентина Аранчій висловила щиру подяку Малій академії наук та її керівництву за довіру і за те, що обрали саме Полтавський державний аграрний університет для проведення такого важливого заходу як обласний конкурс «Збережемо біорізноманіття рідного краю» імені Олени Байрак. Вона зазначила, що тематика конкурсу повністю відповідає напрямам діяльності ПДАУ.
 
На заході також були присутні провідні екологи Полтавщини, науково-педагогічні працівники нашого університету: завідувач кафедри захисту рослин професор Писаренко Віктор Микитович, еколог за покликанням, доцент кафедри захисту рослин Самородов Віктор Миколайович і директор навчально-наукового інституту агротехнологій, селекції та екології Маренич Микола Миколайович. Валентина Іванівна побажала всім учасникам конкурсу успіхів і нагадала, що двері Полтавського державного аграрного університету завжди відкриті для талановитої молоді.
 
Виконувач обов’язків директора Комунального закладу Полтавської обласної ради «Полтавська обласна Мала академія наук учнівської молоді» Валерій Биков висловив подяку Полтавському державному аграрному університету за створення умов для проведення конкурсу. Особливі слова вдячності були адресовані науковим керівникам, які попри складні умови воєнного часу продовжують працювати з талановитою молоддю, виховуючи нове покоління дослідників. Валерій Олександрович підкреслив, що Полтавщина – це край з надзвичайним природним багатством, яке потребує подальшого вивчення та збереження, а конкурсні роботи учасників є вагомим внеском у цю справу.
Проректор з науково-педагогічної, наукової роботи Анатолій Шостя висловив сподівання, що цей конкурс стане потужним стимулом для молодих дослідників і допоможе розкрити нові таланти в галузі аграрної науки та екології. Він наголосив на тому, що люди, які обирають цей шлях, завжди сповнені добра та бажання зробити світ ліпшим. Анатолій Михайлович побажав усім учасникам подальших успіхів у науковій діяльності.
 
Віктор Самородов, голова Полтавського відділення Українського ботанічного товариства, заслужений винахідник України, доцент кафедри захисту рослин Полтавського державного аграрного університету, розповів про життя та діяльність Олени Байрак. Також він анонсував книгу про її життя, висловив захоплення активністю та жагою до знань молодих дослідників і підкреслив, що саме такі якості є запорукою їхніх майбутніх успіхів.
 
Голова журі, доцентка кафедри прикладної екології та природокористування Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Наталія Смоляр висловила щиру подяку Малій академії наук за те, що вона однією з перших почала вшановувати пам'ять Олени Байрак. Вона поділилася своїми спогадами про спільну роботу з видатною вченою, згадавши, як була її ученицею, а згодом стала колегою, як разом вони заснували кафедру екології та охорони довкілля, а також нагадала, що значну частину багатого природно-заповідного фонду Полтавщини вдалося зберегти завдяки зусиллям Олени Байрак.
 
Учасники конкурсу представили свої наукові проєкти, присвячені вивченню біорізноманіття Полтавського краю та актуальним екологічним проблемам, продемонструвавши глибокі знання та креативний підхід до розв'язання складних екологічних проблем.
 
Оцінювало роботи учасників журі конкурсу, до складу якого увійшли провідні екологи, науковці та представники місцевої влади. За підсумками конкурсу переможцями стало 17 учасників. Найталановитіших юних дослідників було нагороджено цінними призами, зокрема призери отримали унікальну книгу «Життєва палітра Олени Байрак. Олена Байрак: людина і науковець. Книга-спомин», одним з авторів якої є Віктор Самородов.
 
Конкурс «Збережемо біорізноманіття рідного краю» імені Олени Байрак став справжнім святом для молодих екологів. Він не тільки сприяє розвитку наукового потенціалу молоді, а й формує її екологічну свідомість і заохочує до активної участі у збереженні природного довкілля.
 
Цей конкурс є яскравим прикладом того, як молодь може робити вагомий внесок у розвиток науки та розв'язання глобальних екологічних проблем.