У ПДАУ відбулася підсумкова зустріч у межах реалізації міжнародного освітнього проєктуErasmus+ напряму Жана Моне

 

20 травня в Полтавському державному аграрному університеті відбулася знакова подія – підсумкова зустріч за проєктом програми Еразмус+ напряму Жана Моне «Участь громадян та соціальний діалог як ключові фактори в розбудові сталих територіальних громад: успішні практики ЄС для України» / «Citizenparticipationandsocialdialogueaskeyfactorsinthedevelopmentofsustainableterritorialcommunities: EU bestpracticesforUkraine» (№ 101085535 — SuTCom — ERASMUS-JMO-2022-HEI-TCH-RSCH). Цей важливий проєкт, що реалізовується на кафедрі політології, історії і філософії ПДАУ з 2022 по 2025 рік, став потужним поштовхом для розвитку громад і формування нового покоління лідерів.Під час зустрічі було презентовано підручник «Місцеве самоврядування у країнах Центральної і Східної Європи: політичний профіль», посібник «Самоосвіта в громадах» та 5 інформаційних матеріалів, розроблених у межах проєкту.

У заході взяли участь представники бізнесу, студенти, академічна спільнота, учасники проєктуErasmus+,  група лідерів думок, голови та старости територіальних громад, зокрема Віктор Дубович, сільський голова Нехворощанської територіальної громади, Ольга  Хоменко, заступниця сільського голови Нехворощанської територіальної громади, Володимир Омельченко, сільський голова Лютенської територіальної громади, Іван Кудінов, староста Березоволуцькогостаростинського округу Петрівсько-Роменської територіальної громади, Валентина Піддубна, керуюча справами виконавчого комітету Карлівської міської ради, Валентин Собокар, заступник голови Терешківської сільської ради, Юлія Сокирня, представниця виконавчого комітету економічного розвитку Котелевської селищної ради, Валерій Білоконь, сільський голова Мачухівської територіальної громади, Євген Бова, сільський голова Новоселівської територіальної громади, В’ячеслав Олійник, сільський голова Великорублівської територіальної громади, Геннадій Супрун, селищний голова Новосанжарської територіальної громади.

Ключова інновація сучасних змін на місцевому рівні – це створення територіальної громади, яка б зміцнила свою позицію у розв’язанні нагальних громадських справ. Завдяки проєкту сформувалася група лідерів думок – це магістри,  випускники ОП Політологія, які після завершення навчання отримали реальну можливість впливати на перебіг подій, поліпшувати ситуацію у своїх селах, містах або районах. Адже побудувати сталу й згуртовану територіальну громаду, яка є орієнтиром для всього самоврядного руху, неможливо без професійної підготовки майбутніх регіональних лідерів, керівників громад, депутатів, старост, активних громадян.

Зустріч модерувала завідувачка кафедри політології, історії і філософії Тамара Шаравара, яка підбила підсумки реалізації проєкту та наголосила на значному досвіді, який було набуто завдяки вивченню практик різних громад і регіонів Республіки Польща. Вона також представила команду координаторів проєкту, що забезпечували його успішну реалізацію.

З вітальним словом виступив ректор Полтавського державного аграрного університету Олександр Галич, який підкреслив, що університет є надійним партнером для територіальних громад. Він зазначив, що ПДАУ  навчає молодь, яка опановує потрібні вміння та компетентності для успішної розбудови та вдосконалення громад. Цей проєкт та освітні програми, що реалізовуються в університеті, спрямовані на те, щоб відповідати сучасним вимогам роботодавців і забезпечувати сталий розвиток наших громад.

Голова вченої ради ПДАУ Валентина Аранчій привітала всіх присутніх і  наголосила на тому, що ПДАУ є не лише провідним аграрним закладом освіти, а й багатопрофільним освітньо-науковим центром. Це дає змогу залучати експертів з різних галузей, забезпечуючи комплексний підхід до виконання складних завдань, які стоять перед територіальними громадами. Саме широкий спектр спеціальностей і наукових напрямів дає змогу готувати фахівців, здатних працювати на перетині різних сфер, що є критично важливим для сталого розвитку сучасних громад.

Проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Полтавського державного аграрного університету Олег Горб висловив радість із приводу можливості презентувати результати проєкту, який вперше в історії ПДАУ реалізовувався у напрямі Жана Моне. Він подякував команді координаторів проєкту та фахівцям міжнародного відділу за виконану роботу, підкресливши унікальність напряму Жана Моне.

Координаторкапроєктудокторка політичних наук професорка кафедри політології, історії і філософії Полтавського державного аграрного університету Анастасія Некряч подякувала всім присутнім за участь і наголосила, що головною метою проєкту було об’єднання зусиль науковців та управлінців-практиків, розроблення навчальних курсів «Політичний імідж органів місцевого самоврядування» та «Регіональне співробітництво» для студентів університету й коледжу, а також навчання державних службовців, місцевих депутатів, тимчасово переміщених осіб, молоді, жінок, інклюзивних категорій із застосуванням різних форм навчання. Це дасть змогу здобути нові знання та вміння, потрібні для виконання актуальних суспільних завдань, підвищити власну обізнаність стосовно роботи інституту місцевого самоврядування та залучити їх до управління місцевими справами, налагодити соціальний діалог між представниками громадських організацій і приватного сектора в інтересах громад.

Під час зустрічі було презентовано важливі напрацювання проєкту:

підручник «Місцеве самоврядування у країнах Центральної і Східної Європи: політичний профіль», який презентувала Тамара Шаравара,

посібник «Самоосвіта в громадах», представлений доценткою кафедри політології, історії і філософії Світланою Макарець,

інформаційно-методичні матеріали, презентовані Тамарою Шараварою і доцентом кафедри політології, історії і філософії Сергієм Приходьком, як-от:

«Дорожня карта розвитку об’єднаних територіальних громад Полтавської області»;

«Фактори впливу цифрових технологій на участь населення в місцевому управлінні, його соціальну згуртованість, а також чинники, що стимулюють або гальмують цю участь»;

«Досвід формування позитивного іміджу Нехворощанської громади Полтавського району Полтавської області»;

«Політична пасивність населення: основні причини і шляхи її подолання»;

аналітичний звіт «Участь громадян у місцевому самоврядуванні (на основі застосування європейських стандартів)».

На засіданні круглого столу Катерина Колубай, керівниця відділу із супроводу дотримання етики та цінностей компанії ТОВ «Вигідна покупка» («Аврора мультимаркет»), розповіла про співпрацю бізнесу та територіальних громад і наголосила на важливості залучення підприємницького сектора до соціальних ініціатив, що сприяють розвитку регіонів і підтримують молодь у реалізації власних проєктів.

Під час зустрічі також було обговорено методичні матеріали, а Анастасія Некряч і Тамара Шаравара провели тренінг «Роль інституту старост у розбудові сталих територіальних громад: вітчизняний та європейський досвід».

Завершальним етапом стала панельна дискусія «Місцеве самоврядування в Україні в сучасних умовах функціонування». У ній взяли участь «група лідерів думок» (активна молодь – учасники проєкту), представники громадськості, підприємницької та бізнесової сфер, а також органів місцевої влади. Це дало змогу обмінятися досвідом, обговорити актуальні виклики та визначити подальші кроки для зміцнення місцевого самоврядування в Україні.

ПроєктЕразмус+ напряму Жана Моне SuTCom став значним внеском у розвиток громад Полтавщини та всієї України, підготувавши нові кадри та надавши громадам ефективні інструменти для їхнього сталого розвитку.

Команда проєктуErasmus+ та Полтавський державний аграрний університет висловлюють щиру подяку всім головам територіальних громад  за їхню активну участь у підсумковій зустрічі! Ваша присутність, зацікавленість та відкритість до діалогу є надзвичайно цінними для успішної реалізації таких важливих ініціатив.