Відзначаємо День партизанської слави

У рамках відзначення Дня партизанської слави зі здобувачами вищої освіти інженерно-технологічного факультету була проведена бесіда з приводу історії та сьогодення цього свята. 

Вперше День партизанської слави у нашій країні був відзначений 22 вересня 2001 року, в день 60-ї річниці з початку підпільно-партизанського руху в Україні в роки Великої Вітчизняної війни, встановлений Указом Президента України № 1020/2001 від 30.10.2001. Але якщо раніше в цей день здебільшого згадували  партизанів Другої світової війни, то зараз багато партизан з'явилося і серед наших сучасників. Ці хоробрі люди протидіють озброєним ворогам на тимчасово окупованих Росією територіях України.

 

Зараз існує певний стереотипний образ партизанів як організованих груп людей, що ховаються у лісах, періодично виходять для здійснення завдань і повертаються у свої земляні сховки, не відповідає дійсності. Життя сучасних партизанів мало чим відрізняється від побуту співгромадян: вони ходять на роботу, ведуть цілком нормальний цивільний спосіб життя. Лише час від часу вони виконують певні завдання.

І якщо у 2014 році партизанський рух розвивався спонтанно і не зміг перетворитися на вагому силу, то у 2016 році був створений окремий підрозділ ЗСУ, одним із напрямів якого є організація і координація збройного підпілля – Сили спеціальних операцій (ССО), а в травні 2021 року парламент прийняв закон «Про основи національного спротиву», який став юридичною опорою для нової хвилі партизанського руху.

 

Цього року, як ніколи раніше, ми спостерігаємо значну активізацію партизанського руху. Наприклад, у звіті Американського інституту вивчення війни ISW за 20 червня 2022 року зазначено, що саме діяльність партизанських загонів заважає остаточно приєднати захоплені території півдня України до Російської Федерації.