Народний музей історії ПДАУ

Народний музей історії Полтавської державної аграрної академії створено 13 жовтня 1970 року. Нині він знаходиться на другому поверсі навчального корпусу № 4. Його експозиція розміщена на 105 м2. Тут знаходиться більше п’яти тисяч експонатів, із яких більшість – ориґінальні. Значна їх частина становить історичну, наукову та мистецьку цінність. Заслуговують на увагу й меморіальні речі.

Музей ПДАА має цікаву історію. Рішення про його відкриття було прийняте в період активної підготовки до дня відзначення 50-річчя вузу. Із цієї нагоди створено ініціативну групу: керівникВ.О. Іващенкоколишній ректор інституту, викладачі та співробітники навчального закладу М.П. Кертік, І.Є. Кузьменко, Г.К. Середа та інші.

 

Експозиція музею

 

За багаторічну історію музею ПДАА було проведено декілька його реекспозицій, зумовлених рядом обставин: зміною приміщення, історичних віх тощо. Одна з них була проведена з нагоди святкування 75-річчя нашого навчального закладу. Для цього за наказом ректора О.М. Куценка (наказ №53 від 8 липня 1990 року) було створено ініціативну групу. До її складу увійшли: О.Д. Чупрун, А.А. Кочерга, І.С. Лебединський, О.О. Захарченко, Г.К. Середа, В.М. Самородов, Л.М. Сипіта та інші. У той час музей розміщувався на території кафедри фізичного виховання і спорту.

Тим же наказом директором музею було призначено старшого викладача кафедри ботаніки і захисту рослин Віктора Миколайовича Самородова, наукове керівництво здійснювала В.І. Кошова (співробітник Полтавського державного краєзнавчого музею), художнє оформленняхудожник Володимир Дерябін. У 2002-2003 рр. проведено реекспозицію музею за участі Т.В. Заштовт (завідуюча музею 2001-2012 рр.) та художника-дизайнера В.О. Слободянюк. У ході роботи було розширено деякі розділи старої експозиції, наприклад, «Полтавський сільськогосподарський інститут у роки Великої Вітчизняної війни» та створено нові – «Голодомор 1933-го і академія», «Етнографічний куточок», «Козаччина: минуле і сьогодення», «Аграрії на ниві української культури» та ін.

До фонду музею було подаровано чимало експонатів, які продовжують надходити й тепер. Їх приносять не лише співробітники академії, але й діти тих, хто закінчив її у далеких 30-40-х роках XX ст. Серед них – родини Сердечних, Лозовських, професор І.А. Маркіна та інші.

Чимало цікавих матеріалів передав у фонд музею доцент кафедри фінансово-економічного аналізу та статистики поет-пісняр А.О. Лихошвай. Саме він став ініціатором створення тематичного куточка «Аграрії на ниві української культури».

У співавторстві з професором Анатолієм Опрею та композитором Ігорем Горбачовим було створено Гімн Полтавської державної аграрної академії.

Представлений у народному музеї розділ «Нелегка хліборобська праця» розкриває життя та побут селянина кінця XIX – початку XX ст. Щоб надати йому більш яскравого колориту, було створено невеличкий «Етнографічний куточок». Саме для цього розділу були подаровані експонати: миска, рубель, качалка (професор М.Т. Ноздрін), ночви, пральна дошка (В.І. Містюк), серп, прядка, рогач, залишки рядна (знайдено в селі Голуби Решетилівського району і передано музею); очіпок, сорочку, корсетку (подарунок В.О. Слободянюк (Павленко) зі смт. Градизьк на Полтавщині), чоловічу сорочку (О.І. Чеверда), рушники (С.В. Турпітько, Л.П. Захожа, Т.В. Заштовт, Р.А. Колєснікова, І.І. Шупік), праски (О.В. Ландарь та Н.М. Книш), жіноча сорочка (Н.П. Журавка), ціп (А.П. Діхтяр), рушник (І.Ю. Бердник), канделябр (Н.В. Локес).

Цінні документи та фотографії передали до фонду музею родини Лозовських та Дворовенко, доцент О.Г. Близнюченко (архів М.М. Маньківської), родина Почерняєвих та доцент В.М. Нагаєвич (деякі документи та світлини професора Ф.К. Почерняєва), доцент В.М. Самородов – частково архів академіка О.В. Квасницького, старший лаборант кафедри організації виробництва і підприємництва Л.М. Приходько – бандуру (яка була відреставрована до 100-річчя Академії) та саморобну палицю, які свого часу належали фундатору кооперативного руху на Полтавщині М.Д. Токаревському і які свого часу були передані його дочкою професору Станіславу Степановичу Бакаю.

Реекспозиція музею проводилася згідно з рекомендаціями Полтавською державного краєзнавчого музею, зокрема мистецтвознавця, члена ради Всеукраїнських та народних творчих спілок В.М. Ханка. У ній брали участь фотографи П.Г. Лебединський, В.А. Чернявський, П.Д. Здоровило, Є. Странадко, К. Яворський та Ляля Головко; художники Антонови, Збрицькі, М.В. Маньківська-Залойло, В. Слободянюк (м. Полтава), Я.В. Слободянюк (м. Київ), О.І. Крамиренко та О.І. Кравченко (художня ковка), С.В. Турпітько (різьблення по дереву); Г.М. Чернявська. Технічну роботу виконували редактори та коректори текстів епікетажу Н.О. Швець, С.Г. Різник, В.О. Слободянюк та Г.Г. Пустовгар.

 

Завідуюча музеєм Н.В. Локес проводить захід виховного характеру зі здобувачами вищої освіти

 

У проведенні реекспозиції музею використані матеріали Полтавського державного архіву (Т.П. Пустовіт, В.В. Коротенко), деякі архівні матеріали ПДАА (завідувач архівом Л.М. Сипіта) та приватні архівні матеріали краєзнавців Полтави (Ю.Є. Меліхова, М.М. Маньківської, Л.Г. Убийвовк, М.С. Коломеєра, Т.В. Заштовт). Проведенням послідуючих реекспозицій музею опікувалися колишній ректор В.М. Писаренко, проректор із навчальної роботи В.М. Нагаєвич, проректор із наукової роботи М.М. Опара, проректор із виховної роботи А.А. Кочерга, проректор з адміністративно-господарської частини В.І. Мистюк, головний бухгалтер Н.Г. Карпенко, а також викладачі, співробітники та студенти академії.

Тож не випадково у 2004 році музею історії ПДАА було присвоєно статус «Народний музей» (наказ Полтавської обласної державної адміністрації № 147 від 1 червня 2004 р). Це звання музей постійно підтверджує своєю діяльністю в науково-культурному середовищі Полтавщини.

Експозиція народного музею постійно поповнюється матеріалами, які розповідають про трудові здобутки наших сучасників, випускників навчального закладу: Героя України, Героя Соціалістичної праці Антонця Семена Свиридоновича, Героїв України Корост Тетяни Михайлівні та Коросташова Олександра Григоровича, Героя Соціалістичної праці Золотарьова Євгена Михайловича. В експозиції розміщені книги про їх життєвий та трудовий шлях: «Автограф на землі», «Життя, що стало долею», «Земля – її доля».

 

Експозиція музею

 

До нагоди святкування 100-річчя ПДАА була проведена чергова реекспозиція. Реекспозиція музею проводилася згідно з рекомендаціями Полтавського державного краєзнавчого музею ім. Василя Кричевського, зокрема завідувачки науково-дослідницького відділу К.Б. Фесик та мистецтвознавця А.А. Лавріненко. Був проведений капітальний ремонт приміщення, створені нові розділи експозиції музею: «Академія за 100 років існування», «Полтавське сільськогосподарське товариство», «Видатні постаті Академії», «Гімн Полтавської державної аграрної академії», «Громадські та наукові досягнення студентів і випускників академії», «Сергій Васильович Аранчіймеценат та фундатор ветеринарної медицини Полтавщини», «Віхи історії споруд та території ПДАА», «Науково-дослідний інститут агрономії», «Співробітники та випускники Академії – Лауреати премій та Державних нагород». У створенні вищевказаних стендів брали участь А.Ю. Коноплева, Н.М. Рябенко (художники-оформлювачі), доцент кафедри рослинництва А.А. Кочерга, професор кафедри землеробства агрохімії ім. В.І.Сазанова М.М. Опара, завідувач музею Н.В. Локес.

Музеєм постійно опікуються ректор академії, професор В.І. Аранчій, проректор з науково-педагогічної роботи та перспективного розвитку, професор Т.О. Шаравара, проректор з адміністративно-господарської частини В.М. Чуга, керівник підрозділу з організації виховної роботи та іміджевої діяльності Ю.І. Радочіна, головний бухгалтер С.П. Лінська. та завідувач бібліотекою С.В. Макарець (2017 - 2021 р.)

Продовжують вивчатися нові архівні та літературні першоджерела, ведеться пошук давніх оригінальних експонатів, додаткової інформації серед ветеранів академії, готуються матеріали для оновлення діючих і формуванню нових експозицій.

 

Експозиція музею

 

У музеї проводяться  заходи виховного характеру: Шевченківські читання, Великодня майстерня (виготовлення та розпис Великодніх писанок), студентські вечорниці, «С. Петлюра-суперечлива постать в історії»,
«Ми пишаємось Вами», «Вони були засновниками нашого факультету», тематичні виставки студентських фото-робіт, навесні свято-вшанування жінок берегинь ПДАА.

Відбуваються ознайомчі заходи для директорів загальноосвітніх середніх навчальних закладів м. Полтава та Полтавської області з метою профорієнтації випускників, екскурсії для учнів загальноосвітніх навчальних закладів та здобувачів вищої освіти, а також відкриті лекції та семінарські заняття. Вже стало гарною традицією відвідування Народного музею Полтавської державної аграрної академії на початку навчання студентами-першокурсниками, що дає їм змогу більш глибоко та натхненно приступити до навчання у Alma мater.

Народний музей працює і розвивається – він є однією з візитівок навчального закладу, веде профорієнтаційну роботу серед молоді регіону, сприяє загальноосвітньому розвитку студентства академії, виховує національно-патріотичні почуття та відіграє важливу роль у популяризації аграрної праці, освіти та сільськогосподарської науки.

 

 Здобувачі вищої освіти  знайомляться з  експонатами музею 

 

Учасники студентської наукової конференції: «Карл Ліней та рослинний світ сьогодні».
Зліва направо:  декан факультету агротехнологій та екології М.М. Маренич, проректор з науково-педпгогічної роботи та перспективного розвитку Т.О. Шаравара, доцент кафедри рослинництва М.О. Антонець та здобувачі вищої освіти, 2021 рік