Круглий стіл «Біотехнології в органічному агровиробництві»

29 листопада 2023 року у межах міжвишівської співпраці відбулося засідання круглого столу "Біотехнології в органічному агровиробництві", ініціатором якого була кафедра біології продуктивності тварин імені академіка О. В. Квасницького Полтавського державного аграрного університету. До заходу долучилися викладачі та студенти Полтавського університету економіки і торгівлі та Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка.
З вітальними словами до учасників конференції звернулися докторка с.-г. наук, старша наукова співробітниця завідувачка кафедри біології продуктивності тварин ім. академіка О. В. Квасницького ПДАУ Світлана Усенко, доцентка кафедри товарознавства, біотехнології, експертизи та митної справи ПУЕТ Людмила Флока та асистентка кафедри ботаніки, екології та методики навчання біології ПНПУ ім. В. Г. Короленка Вікторія Рокотянська.

   

Цікавими та змістовними були доповіді студентів факультету технологій тваринництва та продовольства Полтавського державного аграрного університету Юлії Кабан «Технологія приготування мꞌяких козиних сирів», Дмитра Тараненка «Біотехнології у виноробстві», Андрія Андрущенка «Біотехнології у тваринництві», Світлани Даніленко «Технологія пряних сирних кульок в олії (по типу лабне)», Антона Бабко «Використання йогуртів у схемах випоювання телят і поросят»; студенток Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Вікторії Прохоренко  «Селекція крупноплідних форм унабі справжнього у Хорольському ботанічному саду», Дарії Вісич «Використання різних методів біотехнології для збереження біорізноманіття рослин», Катерини Хміль «Біологічні методи промислової мікробіології в екобіології», Ірини Кравченко «Екологічні аспекти використання генетично модифікованої продукції»; а також Полтавського університету економіки і торгівлі Наталії Островерхої «Сучасні підходи до виробництва органічного морозива», Анни Клименко «Хімічні методи покращення зберігання та транспортування сільськогосподарської продукції», Анастасії Литвин «Хімічні методи управління генофондом рослин для адаптації до змін клімату».