Дотик Крутівського болю

Кожного року 29 січня ми вшановуємо подвиг молодих українців, які стали на захист незалежності нашої держави біля залізничної станції Крути.

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року під час наступу 4-тисячного більшовицького загону петроградських і московських червоногвардійців на Київ. Українське ж військо налічувало близько 300 бійців Студентського куреня, 250 – Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків.

Українським бійцям вдалося завдати більшовикам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім під тиском ворога більшість підрозділів організовано відступили до ешелонів на станції неподалік і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. 

Однак після бою в полон до більшовиків потрапило 27 юнаків, які були закатовані та страчені. За рішенням Української Центральної Ради, 19 березня 1918 року тіла студентів перевезли до Києва та урочисто поховали на Аскольдовій могилі.

Слід зауважити, що в бою під Крутами брали участь наші земляки, зокрема Микола Божинський Божко, Ігор Геращенко, Іван Шарий, Олександр Попович, Олександр Гайдовський-Потапович, Демид Бурко-Корецький.

Завдяки відвазі та героїзму українських воїнів уряд УНР отримав змогу укласти Брест-Литовський мирний договір, який означав міжнародне визнання української незалежності.

День пам’яті Героям Крут на державному рівні почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам’яті Герої Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами». У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут». У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут».

Вічна слава героям КрутКожного року 29 січня ми вшановуємо подвиг молодих українців, які стали на захист незалежності нашої держави біля залізничної станції Крути.